My Blog

Opel Grandland ve Dacia Duster

Opel Grandland ve Dacia Duster

Opel Grandland ve Dacia Duster benzer performans  özellikleri ile dikkat çekiyor. Ancak özellikle fiyat açısından aralarında önemli farklılıklar bulunuyor. Opel Grandland fiyat açısından neredeyse iki katı daha pahalı fiyata sahip bulunuyor. Acaba gerçekten de bu fiyat farkına değecek noktalar bulunuyor mu?

Opel Grandland ve Dacia Duster

Opel Grandland 2020 yılından itibaren SUV piyasasında Opel’in adeta göz bebeği konumunda bulunuyor. Bunun yanında Dacia Duster de sadece markanın değil SUV araçlar içinde de en çok tercih edilen modellerinden birisi olarak öne çıkıyor. Bu kadar sık tercih edilmesinin nedenleri arasında ise fiyatının uygunluğu geliyor.

Grandland ve Duster arasında 1,5 dizel modelinde motor kısmında silindir hacmi olarak ufak farklılıklar bulunuyor. Grandland 1499 cc iken Duster 1461 cc hacme sahip. Kullanılan besleme tipi de yine turbo motor olarak benzerlik gösteriyor. Performans açısından ise yine yakın değerlere sahipler. Grandland azami devir 3750 iken Duster da aynı seviyelerde. Opel Grandland ve Ford Puma Azami tork olarak Grandland 300 nm, Duster ise 260 nm veri sunuyor. Beygir gücü de iki modelin hemen hemen birbirine yakın durumda. Grandland 130 hp, Duster ise 115 hp değerlere sahip.

Duster ve Opel Grandland hız değerleri açısından da yine ortak özellikler taşıyor. Grandland 100 km hıza 11,5 saniyede, Duster ise 10,2 saniyede ulaşabiliyor. Azami hız ise Grandland 195, Duster için 183 km/s şeklinde.

Opel Grandland ve Dacia Duster Fiyat Farkı Değer mi?

Motor verileri göz önünde tutulduğunda iki modelin benzer özellikler taşıdığı görülüyor. Ancak donanım açısından Grandland çok daha ileri seviyede. Özellikle Opel Grandland 2022 modelinde iç donanımlar malzeme kalitesi ve çeşitliliği açısından Duster’dan ileride. Ayrıca Grandland’da sürücü güvenliğini arttıracak şerit uyarı, otomatik park, canlı algılama gibi özellikler de bulunuyor. Isıtmalı koltuklar, gelişmiş multimedya seçenekleri de yine Grandland’ı öne çıkarıyor.

Fiyat açısından aradaki farka değip değmeyeceğine ise elbette yine son aşamada kullanıcıların kendilerinin karar vermesi gerekiyor. Grandland 8 vites, Duster ise 6 vites olduğundan çekiş değerlerinin de göz önünde tutulması seçim açısından yararlı olacaktır.

Opel Grandland ve Dacia Duster benzer performans  özellikleri ile dikkat çekiyor. Ancak özellikle fiyat açısından aralarında önemli farklılıklar bulunuyor. Opel Grandland fiyat açısından neredeyse iki katı daha pahalı fiyata sahip bulunuyor. Acaba gerçekten de bu fiyat farkına değecek noktalar bulunuyor…

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir