My Blog

Opel Grandland ve Kia Stonic

Opel Grandland ve Kia Stonic

Opel Grandland ve Kia Stonic taşıdıkları benzerlikler ile birlikte eşitlik kapsamında karşılaştırma yapılmayı hak ediyorlar. Opel’in SUV sınıfında en iddialı modeli olan Grandland kullanıcı odaklı özellikleriyle dikkat çekiyor. Kia Stonic ise marka kalitesi ve uygun fiyatı ile öne çıkıyor.

Güç ve Performans Özellikleri

Opel Grandland motor hacmi olarak 1199 cc, Stonic ise 1197 cc değer sunuyor. Bu bakımdan silindir hacmi olarak neredeyse eşitlik söz konusu. Silindir adedi ise Grandland’da 3 iken Stonic’de 4 adet silindir yer alıyor.

Performans değerlendirmelerine bakıldığında ise azami devir Grandland için 5500 olurken Stonic için ise 6000 devir söz konusu oluyor. Ancak tork konusunda 1,2 model için önemli bir fark görülüyor. Grandland tork sayısında 230 nm, Stonic ise 117 nm’de kalıyor. Bu da zorlu koşullarda Grandland’ın daha iyi performans sunduğunu gösteriyor. Opel Grandland ve Fiat Egea Diğer yandan beygir gücü olarak Grandland 130 hp, Stonic ise 84 hp güç sunuyor. Yine bu da performans açısından Grandland’ı öne çıkarıyor. Bu performans hız olarak da yansıyor ve en yüksek hız Grandland için 188 km/s iken Stonic için ise 165 km/s olarak veri ölçülüyor.

1,2 model Opel Grandland için sadece otomatik vites ile sunuluyor. Stonic ise düz vites şanzımana sahip. Bu da aslında fiyatın üzerinde doğrudan etkili olan ana etmen olarak öne çıkıyor. Ayrıca Grandland vites adedi olarak da 8 vites, Stonic ise 5 viteste kalıyor. Bu da performansı Grandland tarafında daha iyi hale getiriyor.

Opel Grandland ve Kia Stonic

Opel Grandland performans değerleri bakımından özellikle motor hacmi ve beygir gücü olarak öne çıkıyor. Ancak Stonic motor gücünde düşük performans taşımasına rağmen diğer konularda Grandland’ı yakalamayı başarıyor. Eğer performans çok üstün şekilde bir beklenti halinde değilse Grandland ve Stonic kazananı az bir farkla Grandland oluyor. Bunun dışında yakıt değerleri açısından düz vites olmasından kaynaklı Stonic’in daha iyi olduğunu da belirtmek gerekiyor. Ayrıca iç tasarımda sunulan özellikler de birbirine iki model arasında önemli benzerlikler taşıyor.

Opel Grandland ve Kia Stonic taşıdıkları benzerlikler ile birlikte eşitlik kapsamında karşılaştırma yapılmayı hak ediyorlar. Opel’in SUV sınıfında en iddialı modeli olan Grandland kullanıcı odaklı özellikleriyle dikkat çekiyor. Kia Stonic ise marka kalitesi ve uygun fiyatı ile öne çıkıyor. Güç…

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir